Okna pasywne w budownictwie

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Usługi brukarskie Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się w zakresie 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w pasywnym budownictwie używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i całkiem niską cenę. By okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są najczęściej wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Przeważnie, aby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z tego względu mniej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Małe straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z montażem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z wysokiej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione pasywne okna dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Należy sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy i surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Błędny montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób obniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu warto przemyśleć usytuowanie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.