Usługi brukarskie Toruń

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Okna pasywne w budownictwie
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale też najlepszych surowców do wyłożenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niedrogich surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie kształtu znacznie usprawnia rozmieszczenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei ogólna dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej też można dostosować do swoich możliwości finansowych ze względu na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady oraz przesadne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać dużo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać ułożony w prawidłowy sposób, co często naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być trwały oraz aby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać pozostawiania dużych przestrzeni między nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a przerwy uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy stempli oraz form. Taką metodą możemy osiągnąć ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez problemu możemy dopasować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się łatwość mycia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.