Chirurgia twarzowo-szczękowa

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Deformacja twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel pojawia się w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do wybranego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zmieniony ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, na etapie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w zębach są rezultatem wielu przyczyn. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia braków , poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie rozwiązanie dużo zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, po to by naprawić estetykę żuchwy. Wykonywane są również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkich nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia szczękowa

Komentarze są wyłączone.