Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże palce do ust, rozrywając nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku takich przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać specjalistę, który nie odstraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny dentysta dla najmłodszych?

  1. Wizyty adaptacyjne

Lekarze uważają, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością może być  dużego stresu dla małego dziecka. Jeśli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej maluchom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na maskotkach. Niesamowicie ważny jest także udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle istotna jest także miła rozmowa z dentystą i tłumaczenie dziecku najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Przyjazne fotele w kształcie zwierząt, kolorowanki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie nieistotne szczegóły, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet dentystyczny sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dlatego nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze znieczulenia dla dzieci

Są wśród nas osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Nieleczone mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest rozluźnione a nawet nieco oszołomione. W tym miejscu warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale też nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza malucha w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma wymagane podejście do dzieci.

Podczas wizyty specjalista powinien także opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo opowie i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty warto też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.