enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. Na co zwracać uwagę.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają własny charakter i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest kluczowe. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Stawkach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to kluczowa sprawa do zbadania. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W przypadku używanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.