Chirurg stomatolog

Najem lub sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości
15 lutego, 2021
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła
16 września, 2021

Stomatolog chirurg wykonuje wiele odrębnych, najczęściej najbardziej skomplikowanych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Dotyczy to leczenia schorzeń jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, usuwania stanów zapalnych, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg poza tym wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod dentystyczny implant, a także jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki rosną w jamie ustnej jako ostatnie, przeważnie powodują dużo niedogodności. Z reguły właściwie umiejscowionych zębów nie powinno się ruszać. Czasem są jednak takie przypadki, co wskazują na to, że niezbędne jest wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji należy zgłosić się do stomatologa chirurga szczękowego, który zaradzi na problem.

Czasem proces wyrastania ósemek jest niepoprawny np. przez brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, kiedy nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują najczęściej trudny do zniesienia ból oraz przesunięcia pobocznych zębów. Zbyt niewielka ilość miejsca w jamie ustnej dla konkretnych zębów może sprawiać kłopoty podczas pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza pewien dyskomfort, którego należy się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego potrzebne jest też wtedy, kiedy ząb psuje próchnica. Ten problem może bez przeszkód obejmować pozostałe zęby, z tej przyczyny należy usunąć jej źródło. Zdarza się również tak, że blisko zęba pojawia się obszerny stan zapalny , przeważnie wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takiej sytuacji ekstrakcja ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego okazuje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie dentystycznym

Endodoncja jest mocno precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dotrzeć do każdego z rozgałęzień zębowego kanału. W takim przypadku potrzebna jest resekcja chirurgiczna zęba. Polega to na dojściu do pominiętej części zębowego kanału, gdzie mieści się infekcja.

Przeważnie resekcja zęba nieunikniona jest, kiedy chirurg stomatolog nie może dojść do zęba. Na przykład ze względu na dziwną budowę kanału. Zdarza się, że wokół zaatakowanej tkanki znajduje się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog nacina śluzówkę, by dojść do kości i porządnie ocenić ząb oraz wyjąć zaatakowane przez próchnicę fragmenty. Chirurg stomatolog wykonuje resekcję zęba pod mikroskopem. To oznacza, że ten zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz pozwala stomatologowi dojść do wszelkich rozwidleń zębowego kanału. W momencie, kiedy kanał jest już dobrze czysty wypycha go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant

W rezultacie utraty lub ekstrakcji zęba z upływem czasu rozpoczyna się zanik kości. Dzieje się tak poprzez stratę nacisku wynikającą z braku zęba. Kiedy bardzo szybko chirurg stomatolog szczękowy nie zaaplikuje implantu zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Żeby dało się użyć implant później potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia mija znacznie szybciej. Jeśli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, najczęściej chirurg stomatolog bierze go z brody, bądź żuchwy. Zasadniczym przeznaczeniem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odbudowujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu stomatologicznego.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.