W jaki sposób pacjent musi przygotować się do aplikacji implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Na czym polega współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym
30 grudnia, 2022
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów zębów to dość złożony proces więc potrzebne będą odpowiednie przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog wymaga niezbyt wiele. Głównym zadaniem pacjenta jest przybliżenie dentyście własnych preferencji oraz wskazanie historii chorób, jakie miałby stanowić przeciwwskazanie. Duża grupa pacjentów na tym etapie wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest metodę, jaka ukaże pacjentowi efekt kompletnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W czasie przygotowania wykonane zostaną wszystkie badania diagnostyczne. Dla dentystów bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed wszczepieniem implantów stomatologicznych konieczne są szczegółowe badania morfologiczne. Istotny jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie elektrolitów oraz OB. Potrzebne to do tego, by implantolog mógł poprawnie sprawdzić, czy proces zasklepiania się rany po założeniu implantu stomatologicznego przebiegnie dobrze. Oprócz badań morfologicznych wymagane są także badania generalnie stanu zdrowia zębów i dziąseł. Dzięki nim zostaną wykluczone problemy z próchnicą oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów potrzebne będzie wyleczenie problemów zębów, by infekcje w jamie ustnej , nie przeszkodziło w poprawnym złączeniu się implantu i kości. Co więcej niezbędnym działaniem przygotowującym do aplikacji implantów stomatologicznych będą badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG oraz obrazów tomografii komputerowej, sprawdza zdrowie kości, szczękowych zatok oraz układu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań oraz odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, następnym krokiem będzie pozyskanie wycisków. Tak stomatolog dopasowuje średnicę, długość implantu oraz rodzaj odbudowy protetycznej do wybranych zapotrzebowań pacjenta. Tak pacjent otrzyma precyzyjnie dopasowaną do niego odbudowę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Kiedy najlepsze są implanty stomatologiczne?

Identyczne przygotowania do aplikacji implantów zębów wykonuje się bez względu na przyczyny straty zębów. Potrzeba użycia implantów zębów może wyniknąć na skutek usunięcia zęba; wypadania zębów z uwagi na obecność nieleczonych chorób dziąseł lub z uwagi na uraz; zachowania niewyrżniętych  zawiązek zębowych lub całkowitego bezzębia. Zwykle do gabinetu stomatologicznego przychodzą pacjenci, co już utracili ząb oraz chcą to zmienić.

Bywa też tak, że badanie diagnostyczne wykaże, że ratowanie zepsutego zęba jest niewykonalne i nieopłacalne a najlepszym rozwiązaniem jest jego usunięcie i zastąpienie go dobrym implantem . Większość dentystów zawsze jako najważniejsze wybiera leczenie zębów. Pełna diagnoza pozwala stomatologowi ustalić, czy w wybranym przypadku dobrze będzie podejmować działania, które uratują ząb, czy rozsądniejszym wyjściem będzie usunięcie zęba oraz jego odbudowa protetyczna.

Dziś dzięki współczesnym technikom w stomatologii, implantami można odtworzyć jeden ząb i większą część uzębienia. Nowoczesne możliwości implantologiczne można użyć do obszerniejszego zastosowania implantów, niż jedynie do odtworzenia pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, by jeden po drugim wszczepiać implanty zębowe, ale obecnie mogą być bazą dla protez częściowych i całkowitych. Można na nich położyć np. protetyczne mosty oraz tradycyjne protezy wypełniające większe luki. By osadzić protezę na stałe wystarczą tylko 4 lub 6 implantów zębów.

Przygotowania po założeniu implantu stomatologicznego

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów dentysta wystawia dla pacjenta szereg zaleceń, jakich trzeba się trzymać. Zaraz po zabiegu trzeba przygryzać sterylny gazik na czas trzydzieści minut od zabiegu. Kilka pierwszych godzin nie wolno jeść, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkostrawne. Powinno się także unikać parzących dań, by nie rozgrzewać obszaru zabiegowego, co może wzmocnić odczuwany ból. Dentyści w takich momentach zwykle polecają używanie zimnych okładów, a także ssania lodu oraz spożywania zimnych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą pokazać się takie objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba bezwzględnie przestrzegać ustalonych przez dentystę dawek tabletek przeciwko bólowi. Przekraczanie dawek nie złagodzi dolegliwości, a może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty zębów wymagają precyzyjnej higieny jamy ustnej. Tu przydatne będą antybakteryjne pasty i płukanki. Podobnie w przypadku mycia zębów najlepiej stosować bardzo miękką szczoteczkę oraz ostrożnie oczyszczać zęby, by nie urazić obszaru zabiegowego oraz nie rozerwać szwów.

Przez kilka dni zalecane jest odłożenie używek np. papierosów. W trakcie co najmniej trzech tygodni powinno się unikać sauny, solarium, basenu oraz pozostałych rodzajów fizycznego wysiłku. Dentyści za każdym razem powtarzają pacjentom, by nie dotykali palcami ani językiem obszaru wszczepu, by nie doprowadzić do jakichkolwiek powikłań. Najistotniejszym wymogiem jest przestrzeganie wszelkich wyznaczonych wizyt kontroli u stomatologa, nawet wtedy gdy pacjent nie dostrzega żadnych niepokojących objawów. Dzięki wizytom, stomatolog ocenia przebieg procesu integracji oraz może stwierdzić, czy integracja kości z implantem przebiega poprawnie. Po zakończeniu leczenia wymagane są jedynie częste wizyty kontrolne co najmniej 2 razy w trakcie roku.

Komentarze są wyłączone.