Implant dentystyczny – kiedy warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny od dentysty
25 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe wypełniają luki w przypadku straty zębów i są jednym z najczęstszych i wyjątkowo trwałych wypełnień protetycznych. Po prawidłowo przebytym leczeniu korzeń implantu zrasta się z kością, a zamocowana na nim korona przypomina naturalne zęby.

Używając implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze luki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też idealnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z największych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Oceną dentystów poprawnie umieszczony implant może posłużyć właściwie do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą na swojej jakości, nie psują się i nie sprawiają kłopotów. Dodatkowo zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty stomatologiczne nie zmieniają położenia i nie pozwalają, żeby np. zamocowana na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Po pierwsze implantów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest także trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Wiele czynników nie odbiera kompletnie możliwości użycia implantów dentystycznych, jednak powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają także ci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty zębów gwarantują sporo możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga wymiany dużej ilości zębów, a niekiedy całego łuku.

Stomatolog protetyk ma dostępnych parę sposobów, jednak zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo użycie całkowitej protezy. O ile te sposoby nieźle ukrywają bezzębie, mają swoje plusy i minusy. Czasami noszenie protezy może być niewłaściwe z uwagi na np. nietypowe warunki anatomiczne szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na parę lat należy je wymienić, dlatego że z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak na początku.

Zastosowanie implantów dentystycznych natomiast zabiera większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale w zamian za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Leczenie kanałowe a implant?

Fundamentalnym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość zabiegów gwarantuje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były zazwyczaj wyrywane.

Natomiast implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, o ile pacjent właściwie dba o higienę , implanty stomatologiczne pozostają nienaruszone do końca życia. Dlatego też nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekstrakcja mocno zepsutego zęba i zastąpienie go implantem , jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Czego przestrzegać po zabiegu wszczepienia implantu dentystycznego?

W pierwszych dniach trzeba nie jeść parzących potraw oraz wypróbować dietę półpłynną. Nie należy używać sfery jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają także dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, aby uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Trzeba odłożyć papierosy i alkohol, z uwagi na to, że zatrzymują proces gojenia się tkanek. Oprócz tego co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, jeśli tylko pojawią się alarmujące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez decyzji lekarza może być zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant stomatologiczny?

O implanty stomatologiczne należy troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o prawdziwe zęby. Podstawą jest mycie dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z tak samo szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po jedzeniu pozostałości pokarmów zaczną zbierać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem stopniowego osuwania się dziąseł. W tym przypadku często uwidacznia się  tytanowa śruba implantu zębowego, w ten sposób tracąc swoje piękno. Ponadto warto minimum dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

Komentarze są wyłączone.