Implanty Bydgoszcz

Google Business Moja Firma w mapach Google
2 lutego, 2021
Ocieplanie pianką PUR Toruń
2 lutego, 2021

Implant dentystyczny – kiedy warto?

Implanty zębowe zastępują luki w przypadku straty zębów oraz są jednym ze znanych oraz bardzo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po odpowiednio wykonanym leczeniu korzeń implantu zębowego zrasta się z kością, a umieszczona na nim korona udaje naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów da się zastapić nie tylko poszczególne braki, a nawet komplet zębów. Implanty są też doskonałym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Oceną dentystów dobrze wszczepiony implant może spełniać swoją rolę dożywotnio. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo przepływu lat nie tracą swojej wartości, nie psują się oraz nie sprawiają problemów. Obok tego zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty zębowe nie zmieniają miejsca oraz nie pozwalają, żeby np. umieszczona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant zęba?

W głównej mierze implantów stomatologicznych nie wstawia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest również aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.

Część przeciwwskazań nie odbiera całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębów, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to na przykład osoby walczące wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują również ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Implanty czy proteza – co wybrać?

Implanty zapewniają sporo możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent wymaga zastąpienia dużej ilości zębów, a czasami całego łuku.

Stomatolog protetyk ma kilka metod, chociaż obecnie z reguły wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo założenie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż te rozwiązania dobrze ukrywają bezzębie, mają zarówno słabe i mocne strony. Bywa tak, że korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez np. nieodpowiednie warunki budowy szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Raz na kilka lat należy je wymienić, dlatego że z czasem są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów zębowych z kolei zabiera większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a w zamian za to implant może utrzymać się również do końca życia. Implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów gwarantuje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były zwykle wyrywane.

Tymczasem implanty budową przypominają naturalne zęby, a przy tym nie niszczeją, jeśli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty dentystyczne służą dożywotnio. To oznacza, że nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a wyrwanie zniszczonego zęba oraz wymiana go na implant , jest często rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Czego się trzymać po zabiegu wszczepienia implantu zęba?

W pierwszych dniach należy nie jeść gorących potraw oraz przejść na dietę półpłynną. Nie wolno używać części jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest również sprawdzanie placami i językiem miejsca implantu, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Trzeba odłożyć palenie, z uwagi na to, że rozregulowują proces zrastania się tkanek. Obok tego co najmniej na czas  około miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń dentysty. Niezbędne jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko wystąpią niepokojące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko według wytycznych lekarza stomatologa. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi również płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant ?

O implanty najlepiej dbać w taki sam sposób, w jaki o prawdziwe zęby. Bazą jest systematyczne szorowanie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty nie niszczą się od korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z tak samo szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów zaczną odkładać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zazwyczaj odkrywa się  tytanowy korzeń implantu zęba, tym samym tracąc estetykę. Poza tym najlepiej co najmniej dwukrotnie na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

Dentysta Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.