Sprzątanie domów Toruń
2 lutego, 2021
Podpis elektroniczny Toruń
3 lutego, 2021

Implant zęba – kiedy warto?

Implanty zębów zastępują braki w momencie utraty zębów i są jednym z najczęstszych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu dentystycznego spaja się z kością, a umieszczona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Używając implantów można zastapić nie tylko pojedyncze luki, a nawet cały komplet zębów. Implanty dentystyczne są także doskonałym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z bazowych zalet implantów zębów jest ich odporność. Przyjmuje się, że bezbłędnie wstawiony implant może spełniać swoją rolę do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą na swojej jakości, nie niszczą się i nie powodują kłopotów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty zębów nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, aby np. założona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant stomatologiczny?

W głównej mierze implantów stomatologicznych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces rozwoju szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza ostatecznie możliwości korzystania z implantów zębów, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują również ludzie, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zapewniają sporo możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga wymiany paru zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Dentysta protetyk posiada dostępnych kilka metod, chociaż obecnie często wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo użycie całkowitej protezy. O ile oba te rozwiązania świetnie eliminują bezzębie, oba posiadają zarówno mocne i słabe strony. Zdarza się, że noszenie protezy może być niewłaściwe ze względu na np. nietypowe cechy anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Co kilka lat powinno się kupić nową protezę, dlatego że z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów stomatologicznych z kolei zabiera trochę czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a za to implant może utrzymać się do końca życia. Implant przed założeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Podstawowym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań stomatologa wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów przynosi oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu musiały być po prostu usuwane.

Tymczasem implanty dentystyczne budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, jeśli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty stomatologiczne są w świetnym stanie do końca życia. Wobec tego nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz wyrwanie całkiem zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest bardzo często rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

W pierwszych dniach należy nie jeść gorących pokarmów oraz zastosować dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze obszaru jamy ustnej. Według dentystów nieodpowiednie jest również sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, by nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Powinno się rzucić palenie, dlatego że wstrzymują proces leczenia się tkanek. Obok tego na czas  około miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń dentysty. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko wystąpią przejmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant stomatologiczny?

O implanty stomatologiczne należy dbać tak samo jak o prawdziwe zęby. Fundamentem jest regularne szczotkowanie przynajmniej dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie ulegają korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z równie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów będą zbierać się w pobliżu dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. Wtedy często uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu zęba, tym samym tracąc dobry wygląd. Poza tym warto co najmniej 2 razy na rok odwiedzić klinikę stomatologiczną na wizytę kontrolną.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komentarze są wyłączone.